Yükleniyor...

Kaybolan Değerlerimiz

Meltem Koleji » Eski Haberler » Kaybolan Değerlerimiz

Bizi ‘insan’ yapan, bizi ‘millet’ yapan değerlerimiz var. Başta Peygamberimiz, Ehl-i Beyt, Atatürk, Vatan, Bayrak, Adalet, Dürüstlük, Kardeşlik, Vefa, Sevgi, Saygı ve daha fazlası.Bunlar vücudu ayakta tutan iskelet gibidir. İskelet olmazsa beden kalıbı ayakta duramaz. Bu nedenle özenle korunmalı ve sahip çıkılmalıdır. İnsanı merkeze koyan bir eğitim anlayışını benimseyen Özel Meltem Okulları olarak bizler, bu bilinç ve sorumlulukla hareket ediyoruz. Biliyoruz ki, Değerlerimize sahip çıkabilmemiz için, gereken en önemli unsur, ‘insan’ dır. Madden ve manen insan cevherini en güzel şekilde yetiştirmek zorundayız. Çünkü o insan bütün her şeyin merkezidir.
Meltem Okulları Kurucusu Prof. Dr. Haydar Baş Bey’in Makalat isimli kitabında çok uzun yıllar öncesinde yazdığı ve yetişmiş insanın ne kadar önemli olduğunu bize anlatan şu örneği sizlerle paylaşmak istiyorum.
Bir bıçak düşünün, bu bıçağı bir kasap işyerinde müşterisine et doğramak için kullanırsa rızkın teminine bir vesile olur.Aynı bıçak bir cerrahın elinde hayat kurtarmaya vesile olur. Bir evde annenin elinde olursa sebzeleri doğramaya ve yemek pişirmeye vesile olur.Ancak bir katilin elinde ise can almaya vesile olur.
Burada asıl olan bıçak değil, onu kullanan eldir. Eğer o el, doğru ve faydalı işlerde kullanılırsa bıçak asla yanlış bir şey yapma iradesi gösteremez.İnsanı en güzel şekilde yetiştirdiğiniz zaman doğru ve güzel olanı yapacaktır.
Okulumuz Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Zümresi tarafından ‘Değerlerimizle Değerliyiz’ projesi kapsamında düzenlenen “Kaybolan Değerlerimiz” panelimizi gerçekleştirdik. Panele Araştırmacı Gazeteci Yazar Dr. Abdullah TERZİ , Gazeteci Yazar Dr. Nuri KAPLAN , Hukukçu Yazar Av.Mustafa PAK katılım yaparak sunum yapmışlardır. Kendilerine çok teşekkür ederiz.

Yayınlanma tarihi: 16 Kasım 2019 Cumartesi, 10:11