Yükleniyor...

Meltem Koleji İyiliğe Koşuyor

Meltem Koleji » Eski Haberler » Meltem Koleji İyiliğe Koşuyor

Sosyal sorumluluk projelerine önem veren okulumuzdan çok anlamlı bir proje daha… Okulumuz öğretmenlerinden Cansu Koç’un sorumluluğunda olan “Şehirlerimiz Ayrı, Kalplerimiz Aynı” projesi yüzleri güldürdü, minik kalplerin eğitimine destek oldu.

Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında her yıl büyük başarılara imza atan Ankara Özel Meltem Koleji’nden çok anlamlı bir proje daha… Okulumuz öğretmenlerinden Cansu Koç’un sorumluluğunda olan “Şehirlerimiz Ayrı, Kalplerimiz Aynı” projesi yüzleri güldürdü, minik kalplerin eğitimine destek oldu.
Proje sorumlusu Cansu Koç konuyla ilgili olarak, “Yurdun dört bir köşesindeki vatandaşlarımızın yardımlaşma ve kaynaşmasına katkıda bulunmayı amaçlayan projemiz, aynı zamanda farklı yörelerdeki değişik sorunların çözümüne de ışık tuttu.
Projemizin kazanımlarından en mühimi ise öğrencilerimizde sorunlar hakkında duyarlılık bilinci oluşturmaktı” dedi. Koç sözlerini şöyle sürdürdü:

“Okumayan Kalmasın!” parolasıyla yola çıktığımız bu yolda ilk olarak Tunceli’nin Ovacık ilçesindeki ilk ve orta dereceli köy okulları ile iletişime geçtik.
İlk durağımız ise; Yeşilyazı Köyü Hoca Ahmet Yesevi Yatılı Bölge İlk ve Ortaokulu idi. Köy okulumuzdaki okumaya hevesli, ancak imkânları kısıtlı güzel öğrencilerimize ihtiyaçları doğrultusunda yardımcı kaynak, ders kitabı, okuma kitabı gibi çeşitli yardımlar yaptık.
Bu projede esas amacımız, köy çocuklarına okuma heyecanlarını ve eğitimlerini daha ileri düzeyde sürdürme motivasyonu kazandırmak ve eğitimlerine katkıda bulunmak için etkinlikler gerçekleştirmekti. Bu doğrultuda okulumuzca el ele vererek köy çocuklarımız için ihtiyaç duyulan kitapları topladık ve öğrencilerimizin mesajlarını ekledik. Bu projemizde bir tek bizim onlara değil, onların da bize ne denli güzel hisler yaşattığını tarif edecek kelimeleri bulamıyoruz.
Çocuklarımız bizlere, Meltemli öğrencilere, küçük şeylerden nasıl mutlu olunabileceğini öğrettiler. Kolilerin başındaki bekleyişleri, heyecanla paketleri açmaları, yeni bir kitap alınca yaşadıkları sevinç ve teşekkür, o coşku tarif edilemez bir mutluluk yaşattı. Yaptığımız ilk yardımımızda bile ne denli büyük sevinç oluştuğuna şahit olduk.

İçlerinde dahiler olduğuna inanıyoruz

Tüm kalbimizle bu çocuklarımızın içinde dahiler bulunduğuna inanıyoruz. Onlara okuma sevgisi aşılayabilirsek, içlerindeki cevheri ışıldatacak bir fırsat doğacaktır.

Meltem Koleji olarak, ‘dayanışma ve yardımlaşmanın yaygın olduğu toplumlarda dostluk duyguları güçlü olur’ diyerek öğrencilerimize bu erdemleri katmaya ve geliştirmeye devam ediyoruz. Biliyoruz ki dünyada paylaşmak kadar insana mutluluk hissi yaşatacak başka bir duygu yoktur.
Aydınlık yarınlar için payımıza düşeni yapmaya çalışıyoruz. Çünkü biz bu topraklarda sevginin, iyiliğin hâkim olacağına inanıyoruz. ‘Şehirlerimiz Ayrı Kalplerimiz Aynı’ projemizin devamında gelen ve bizi sıcacık kalplerle buluşturacak olan yardım çalışmamızın müjdesini de şimdiden sizinle paylaşmak isterim. Daha gidecek çok yolumuz var!”

Öğrencilerime ve velilerimize teşekkür ediyorum

Kurucu Temsilcimiz Hüseyin Kuloğlu ise proje sorumlusunu ve katılımcılarını tebrik ederek şunları söyledi:

“Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında gerçekleştirilen bu etkinliğe öncülük eden öğretmenim Cansu Koç Hanım’a, okul idarecilerime, kampanyamıza destek olan sevgili öğrencilerime ve kıymetli velilerimize çok teşekkür ediyorum.
Memleketimizin içinde bulunduğu ekonomik şartlarda milli gelirden ve hizmetlerden yeterince pay alamayan bölgelerimize yönelik bu tür yardımlaşma kampanyalarını her zaman destekliyoruz ve içinde bulunmaya, icracısı olmaya bu yönüyle toplumumuza da örnek olmaya çalışıyoruz.
Tunceli’de, Doğu Anadolu’nun ve Güneydoğu Anadolu’nun değişik yerlerinde subay olarak görev yapmış bir vatandaş olarak yöre insanının yaşadığı ekonomik ve sosyal problemleri, terör sorununu yakinen müşahede ettim. Bölge halkının eğitim-öğretime gösterdiği ilgiyi de, özellikle o yıllarda “Milli Güvenlik Bilgisi” derslerine girme şansım olduğu için, bizzat gözlemledim. O kardeşlerimize yaptığımız katkı, ancak çorbada tuz misali olabilir.
Benim için onu kıymetli kılan yönü, o zor şartlarda mahrumiyetin her türlüsünü ve can korkusunu yaşayan bu insanların devletine, milletine, vatanına, bayrağına bağlılığını sürdürüyor olmasıdır. Bu nedenle her türlü övgüye ve takdire herkesten daha çok layıktırlar.

Kampanyamızı kıymetli kılan bir başka yönü de Tuncelili bir öğretmenimizin etkinliğimize ön ayak olmasıdır. Bağrından çıktığı topraklara olan aidiyet duygusu, kendi insanına olan vefası, fedakarlığı ve cansiparane gayreti ile toplumumuzda kaybolmaya yüz tutmuş milli ve manevi değerlerimizi öğrencilerimize aşılamak adına, sahip çıkmak ve yaşatmak adına canlı bir örnek olan kıymetli öğretmenimizi de bir kez daha tebrik ediyorum.
Bu arada, malzemeleri Ovacık’taki okullara ulaştırmakta sorun yaşadık. Hiçbir kargo firması güvenlik endişesi ile köylere hizmet vermiyor. Yardımlarımızın ilçe merkezinden okullara kadar ulaştırılması, ancak o bölgede vatan borcu için vazife yapan askerlerimiz sayesinde mümkün olabildi.
Bu vesile ile kahraman Mehmetçiklerimize ve komuta heyetindeki değerli kardeşlerime şahsım, kurumum ve Türk milleti adına şükranlarımı arz ediyorum.”

Yayınlanma tarihi: 16 Aralık 2019 Pazartesi, 10:20