Yükleniyor...

BİR DESTANDIR SARIKAMIŞ

Meltem Koleji » Projelerimiz » BİR DESTANDIR SARIKAMIŞ

PROJENİN AMACI: Tarih 1914 I. Dünya Savaşı, Osmanlı Devleti’nin varoluş mücadelesi verdiği savaş. Osmanlı Devleti, Balkanlardaki topraklarının büyük kısmını kaybetmiş, Doğu Anadolu da Rus işgali altında. Osmanlı Devleti’nin kaybettiği topraklarını geri almak için katıldığı bu savaşta, en büyük kayıplardan biri de Kafkas Cephesi’nde Kars Sarıkamış’ta verilmiştir. Rus birliklerine ve onlara destek veren Ermeni birliklerine karşı çarpışan Türk askerine destek amacıyla yola çıkan Doğu Anadolu’nun eli silah tutan 15-20 yaş arasındaki canların, donarak hayatını kaybettiği yerdir Sarıkamış. Eli kalem tutarken, kalemi bırakıp silah tutan, vatan, bayrak uğruna canlarını feda eden şehitlerimizin yattığı yerdir Sarıkamış. Sıcacık ana kucağını bırakarak, arkalarına bile bakmadan vatan müdafaası için canların feda olduğu yerdir Sarıkamış.

Anadır Sarıkamış

      Yaradır Sarıkamış

           Borandır Sarıkamış

               Destandır Sarıkamış

Projemiz ile bu vatanın ne kadar zor şartlar altında kazanıldığı bilincini öğrencilerimizde güçlendirmeyi, milli-manevi duygularını güçlü tutmayı amaçladık. Bunları yaparken de Sarıkamış şehitlerini anmak temel amacımızdır.

PROJENİN UYGULANIŞI: Projemiz 4 aşamadan oluşmaktadır. 1. Aşamada: Film şenliği, kapsamında ortaokul ve lise grubu öğrencilerine 120 filmi izlettirilir. Öğrencilerin film sonrasında hissettiklerini kaleme almaları istenir. Kalemi en güçlü olan öğrenci seçilerek ödüllendirilir.

  1. Aşamada: Sarıkamış askerlerine mektup, kapsamında Kars’ta görev alan askerlerimiz için ilkokul, ortaokul ve lise grubu öğrencilerimizin mektup yazması istenir. Yazılan mektuplar Kars’ta görev yapan askerlerimize gönderilir.
  2. Aşamada: Sarıkamış bir destandır, kapsamında ilkokul, ortaokul ve lise grubundaki tüm öğrencilerimiz için okulumuzun konferans salonunda program yapılacak, projede görevli öğrencilerimiz “Kardelen Çiçekleri” tiyatrosunu sahneleyecektir.
  3. Aşamada: Görseller ile Sarıkamış, kapsamında ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için fotoğraf sergisi gerçekleştirilecektir. Sergide projede sorumlu öğrenciler rehberlik ve bilgilendirme çalışması yapacaktır.

PROJENİN AŞAMALARI:

  1. AŞAMA: FİLM ŞENLİĞİ

   (02-20 Aralık 2019)

  1. AŞAMA: SARIKAMIŞ ASKERLERİNE MEKTUP

(09 Aralık 2019-15 Ocak 2020)

  1. AŞAMA: SARIKAMIŞ BİR DESTANDIR

(20 Aralık 2019-15 Ocak 2020)

  1. AŞAMA: GÖRSELLER İLE SARIKAMIŞ

(20 Aralık 2019-15 Ocak 2020)

 

Projeyi Gerçekleştiren Öğretmen

           Pınar SERTKAYA

Sarıkamış, zor ve amansız hava şartlarına aldırmadan vatanları uğruna canlarını vermeye hazırlanan yüz bine yakın erin şahadete erdiği olayın adıdır. Sıcacık ana kucağı yerine, vatan ve bayrak uğruna buz tutmuş Sarıkamış toprağına sarılan şehitlerin yattığı yerdir Sarıkamış. “Bir Destandır Sarıkamış Projesi” kapsamında okulumuzda Sarıkamış Programı gerçekleştirilmiştir. Programda “Kardelen Çiçekleri Tiyatrosu” sahnelenmiş, şehitlerimiz rahmet ve minnetle anılmıştır.

2. Aşama