Yükleniyor...

HEYBEMDEKİ KELİMELER

Meltem Koleji » Projelerimiz » HEYBEMDEKİ KELİMELER

Projenin Adı: Heybemdeki Kelimeler Projesi
Projenin Konusu: Günümüzde artık yer edinmeyen, unutulmuş sözcüklerin özellikle Arapça ve Farsçadan dilimize gelen kelimeleri yeni nesille buluşması.
Projenin Amacı: Kenarda köşede kalmış fakat dilimizde az da olsa kullanılan anlamı eşsiz güzelliklerle dolu kelimelerin öğrencilerimiz tarafından bilinmesi.
Projenin Yeri: Okulumuz -1.kat
Projenin Süresi: 4 ay (Kasım-Şubat)
Projenin Sınıf Seviyesi: İlkokul-ortaokul-lise
Proje Kapsamında Yapılacak Etkinlikler: Eskitme saman kağıtlarına yatay yazı çalışması, cam bardaklara kontur ile işleme, yastıklara sözcük çalışması, takvim yapraklarına sözcük çalışması, çerçeve çalışması, afiş çalışması,sunum çalışması.
Projenin Dili: Türkçe- Arapça – Farsça
Proje Rehber Öğretmeni: Neval YENİGÜL
Proje Yönergesi: Heybemdeki Kelimeler Projesiyle bazı sözcülerin hatırda kalmasını amaç edindik. Vefâ, cefâ, mütevazı, tevazu, vicdan, vaveyla gibi 200 adet sözcüğü mânâsıyla öğrencilerimizle buluşturduk. Bu projeyi benimseyerek kelimelerimizle çocuklarımızı, kelimelerin zengin dünyasıyla buluşturmayı hedefliyoruz. Yaklaşık olarak 70 öğrencinin aktif olduğu bu projenin birinci basamağı sözcükleri işleme çalışması yapmak. İkinci basamağı çizimlere geçmek. Üçüncü basamağı görsellerle zenginleştirmek. Dördüncü basamağı sunum yapmaktır. Öğrenciler sözcük araştırmalarına dahil edilmiştir. Öğrencilerin sözcük önerileri alınıp kaydedilecek.
Türkçemiz elimizde olursa, dünyaya insanlık için güzel çalışmalar sunarız. Elimizden giderse birbirimizi anlamayan insanlara dönüşürüz. Türkçemize hâkim olan ve güzelliklerini ispatlayacak olan öğrencilerimizle beraber bu projeyi planlayıp hayata geçireceğiz.