Yükleniyor...

13 EKİM 1923 Ankara’nın Başkent Oluşu

Meltem Koleji » Haberler » 13 EKİM 1923 Ankara’nın Başkent Oluşu

” Ankara, merkez-i hükûmettir ve ebediyen merkez-i hükûmet kalacaktır “
Başkomutan Gazi Mustafa Kemal

Başkent Ankara’nın Doğuşu…
19 Mayıs 1919’da Millî Mücadele meşalesini emsali görülmemiş bir azim ve kararlılıkla yakan Mustafa Kemal Paşa yaklaşık yedi ay sonra 27 Aralık 1919’da hiçbir resmi unvan ve sıfatı olmadan Ankara’ya gelir ve o günü şu ifadelerle dile getirir:
“Ankara’ya ilk kabul olunduğum gün, ben sadece bir vatandaş, milletin bir bireyi idim. Hiçbir sıfatım, yetkim ve unvanım yoktu. Böyle olmakla birlikte Ankara ve çevresi hep birden, çocuklarıyla, kadınlarıyla, yaşlılarıyla Ankara şehrinden Dikmen tepesine kadar bütün ovayı doldurmuş ve beni karşılamıştır.
İstasyondan hükümet dairesine kadar uzayan caddenin iki tarafı eski Türk kıyafetini giymiş, bıçakları ve tabancaları ellerinde Ankara gençleriyle dolmuştu. Bu gençler ve onlarla birlikte bütün halk:
“Vatanı ve milleti düşmandan kurtarmak için hepimiz ölmeye hazırız, emrinizi bekliyoruz” diyerek bağırıyorlardı. O zaman Ankara istasyonu yabancı subay ve askerlerinin işgali altında bulunuyordu. O güne kadar Ankaralıları ölü ve Ankara’yı bir harabe sanan bu yabancılar, bu yüce tezahürat karşısında ilk kaygılarını göstermekten kendilerini alamamışlardır.”
Ankara, Milli Mücadele’nin merkezi olma noktasında kilit noktada rol almış ve 13 Ekim 1923’te Türkiye Büyük Millet Meclisi kararı ile Türkiye’nin başkenti olarak kabul edilmiştir.
Ankara’nın Başkent Oluşunun 97. Yıl Dönümü Kutlu Olsun..

Yayınlanma tarihi: 13 Ekim 2020 Salı, 11:59