Yükleniyor...

Beden Eğitimi ve Spor Kulübü

Meltem Koleji » Faaliyetler » Beden Eğitimi ve Spor Kulübü

Meltem Kolejinde Beden Eğitimi Ve Spor

Meltem Koleji Beden Eğitimi ve Spor Zümresi olarak birçok branş üzerinde çalışmaktayız. Futbol, Futsal, Voleybol, Basketbol, Badminton(Tüytop), Masa Tenisi, Boks ve Karate olmak üzere çeşitli spor dallarında eğitim vermekteyiz.

Beden Eğitimi ve Spor Zümresi okul içi ve okul dışı her türlü sportif etkinlikleri yürütür. Bölüm, eğitim fakültelerinin ilgili bölümlerinden mezun, kendi branşlarında uzman ve deneyimli öğretmenlerden oluşturulmuştur.

Haftalık ders müfredatında tüm sınıfların iki saat zorunlu beden eğitimi dersi bulunmaktadır. Bu derslerde öğrencilerin gelişim özellikleri göz önünde bulundurarak  başta çağdaş anlayışa uygun; ahlaklı, sağlıklı bireyler yetiştirebilmek amaçlanmaktadır. Anaokulundan liseye kadar olan tüm kademelerde, yaş seviyelerine uygun bedensel gelişimlerini sağlayıcı öğretimlerin yanında spor kültürü de öğrencilere kazandırılmaktadır.

Öğrencilerin ders dışında da aktif olmalarını sağlamak amacıyla çeşitli etkinlik ve yarışmalar düzenlenmektedir. Sene içinde yaş gruplarına uygun sınıflar arası futsal, basketbol voleybol, masa tenisi gibi çeşitli turnuvalar düzenlenerek öğrencilerin kaynaşması, sınıf ve takım ruhunun aşılanması ve teneffüs saatlerinin verimli bir şekilde değerlendirilmesi sağlanmaktadır.

Spor, sosyal bir olaydır. Bireyin kendini ifade edebilmesi, sosyal bir grup içerisinde kendine bir rol edinebilmesi, takım çalışmasını öğrenebilmesi, liderlik vasıflarının keşfedilmesi gibi birçok bireysel ve toplumsal davranışın ortaya çıkmasında önemli rol oynamaktadır. Bu kriterleri göz önüne alan Meltem Koleji, ileri seviyede spor becerisi olan öğrencilerin bu becerilerini değerlendirebilmeleri adına okul saatleri dışında da kulüp ve okul takımı çalışmaları  yapmaktadır. Bu çalışmalar yine alanında uzman öğretmen ve antrenörler eşliğinde yürütülmektedir.

Öğrenilen bilgilerin pekiştirilmesini ve daha rahat bir ortamda tekrar edilmesini sağlamak amacıyla eğitsel oyun faaliyetlerini de sıklıkla uyguluyoruz. Böylece öğrencilerimizin bireysel yeteneklerini ortaya çıkarıp geliştiriyor; takım oyunlarında, yarışma hırsı kazandırarak kuralları uymayı, sevinci ve üzüntüyü paylaşmayı öğretiyor; oynarken eğitmeyi amaçlıyoruz. Meltem Koleji bu felsefe ile öğrencilere takımla hareket edebilme yeteneğini, yenme ve yenilme duygularını, belirli kurallar çerçevesinde başarıya nasıl gidilebileceğini öğretmektedir. Ayrıca bunları yaparken keyifli dakikalar ve güzel anılar biriktirdiğimizi de unutmamak gerekir.

 Beden eğitimi ve spor dersinin öğrencilerimize kazandırmayı amaçladığı kazanımları şu şekilde sıralayabiliriz:

Sporcumuz Fahri Uysal’ın TRT SPOR Röportajı

Eğitsel Oyun Etkinlikleri

İşte Gurur Kaynağı Sporcularımız

[wpbgallery id=11247]