Yükleniyor...

BİZİM İÇİN ENGEL YOK

Meltem Koleji » Projelerimiz » BİZİM İÇİN ENGEL YOK

PROJENİN ADI: BİZİM İÇİN ENGEL YOK

PROJENİN AMACI: Toplumsal farkındalık bekleyen engelli bireylerle bizler arasındaki iletişim kopukluğunu gidermek, farklı engelleri olan bireylerin gündelik yaşamda karşılaştıkları problemlere çözüm olabilmek adına neler yapabileceğimizi öğrenmek

PROJENİN AŞAMALARI:

1.Aşama: Engellilerin sorunlarının çözümü adına yapılmaya çalışılan faaliyetlerin onları anlamaya yönelik olarak başlasa da, istenilen sonuca ulaşılamadığı gözlemlenmiştir. Bilinen gerçek şudur ki varlığını devam ettiren toplumlar gelişmişliğini kültürel ve sosyal refah seviyelerini dil ve iletişime borçludur. Biz de bu gerçekten yola çıkarak engellilerin gündelik yaşamda karşılaştıkları problemlere aslında küçük dokunuşlarla çözüm olabileceğimizi fark ettik. Ve bu konuda öğrencilerimizde farkındalık oluşturması için diksiyon, işaret dili, etkili iletişim eğitmeni ve seslendirme sanatçısı sayın Funda Özyardımcı’yı konuk ettik. “Kelimeler Avuçlarımda” diyerek yola çıkan Funda Hanım, sağırlar için elleriyle kelimelere hayat verdi. Engelli bireylerin yaşadığı sıkıntıların enine boyuna konuşulduğu, çözümlerin üretildiği, empati yaptığımız bir program oldu.

2.Aşama: Katıldıkları program sonrasında her birimizin birer engelli adayı olduğu bilincini kazanan öğrencilerimiz “Engelli kardeşlerimiz için ne yapabiliriz?” sorusundan hareketle tamamen kendi emekleriyle oluşturdukları kermesi ürünlerini heyecanla ve büyük bir şevkle paraya dönüştürdüler. Doldurdukları para keselerini Altı Nokta Körler Derneğinde boşaltmak için sabırsızlıkla gün saydılar.

3.Aşama: Proje sorumlusu öğretmenlerimiz eşliğinde ziyarete giden öğrencilerimiz dernek başkanıyla sohbet etme fırsatı buldu. Derneğin tarihçesi ve günümüz çalışmaları hakkında bilgi sahibi olan öğrencilerimiz burada engellilerin günlük hayatlarında kullandıkları malzemelerin bazılarını tanıdı. Türkiye’de  yalnızca iki tane bulunan ve bir tanesinin de Ankara Altı Nokta Körler Derneğinde hizmet verdiği kabartma matbaasında basılan kitapları incelediler. Yapım aşamasındaki kütüphane, el sanatları çalışmalarını yaptıkları atölyeleri gezdiler.  


PROJENİN SONUCU: Bireysel yaşamlarında ekonomik, sosyal ve kültürel haklara tam erişimi mümkün olmayan engellilerin toplumsal olarak bizler üzerimize düşeni yaptığımız takdirde bireysel becerilerinin farkına vardıklarını gözlemledik. Onların hayatlarını kolaylaştıracak yeni adımlar atılmasında her birimizin sorumluluğunda olduğunu idrak ettik.

 Özel ilgiye gereksinim duyan çocukların sosyal ortamlarda iletişim kurmaları konusunda cesaretlendirildiklerinde sosyal gelişimlerine, yaratıcılıklarını sergileyebilecekleri ortamlar oluşturulduğunda kültürel gelişimlerine  destek olabileceğimizi, onların farklı yönlerini keşfetmelerini  sağlamak adına  attığımız adımların çok güzel sonuçlar doğurabileceğini fark ettik. Biraz çabayla öğrenebileceğimiz işaret diliyle sessizlerin sesi olabileceğimizi keşfettik.

Bizler Özel Meltem Koleji olarak Altı  Nokta Körler Derneğine yaptığımız ziyaret neticesinde engelli bireylere karşı farkındalığın artırılması çabamızın ilelebet devam etmesi gerektiği bilincine ulaştık. Çünkü hayat onlar için siyah bir güneşten ibaretken, aralarında daha önce başka renkleri tanıyıp unutmaya mecbur bırakılanlar varken yaşam güneşinin onların gönüllerinde hep ışıdığını gördük.

Proje Sorumluları:

Makbule ERKUL (Edebiyat Öğretmeni)

Şafak TOPSAKAL (Edebiyat Öğretmeni)

Şerife DEMİRCİ (Matematik Öğretmeni)