Yükleniyor...

ONLAR BİZE EMANET

Meltem Koleji » Projelerimiz » ONLAR BİZE EMANET

PROJENİN AMACI: “Sevgili dostlarımızı bir gün değil, her gün korumalıyız ve beslemeliyiz” diyerek yola çıkan, Yabancı Dil ve Demokrasi, İnsan Hakları, Değerler Kulübü öğretmen ve öğrencileri, “Onlar Bize Emanet” adlı proje ile sokakta ve barınakta sevgiye, ilgiye muhtaç olan hayvanları korumayı, beslemeyi ve bu konudaki duyarlılığı artırmayı amaçlamıştır. Aynı zamanda bu canların, insanlardan sadece sevgi ve şefkat beklediğini vurgulamak ve yardıma muhtaç, çaresiz her canlıyı korumak bir insanlık sorumluluğunda olduğu bilincini öğrencilere aşılamayı amaçlamıştır. Sevgi doğadaki en büyük güçtür. Hayvanları yaşadığımız doğanın ve sosyal sistemin bir parçası olarak kabul edelim. SEVELİM, KORUYALIM, SAHİP ÇIKALIM.

PROJENİN UYGULANIŞI: Proje beş aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada; lisede projede aktif görev almak isteyen öğrenciler, lise ve ilköğretim katlarında kermes etkinliği gerçekleştirecektir. Toplanan maddi yardımlar ile sokak hayvanları ve Çankaya Mühye Köyü hayvan barınağındaki hayvanlar için mama alınacaktır. İkinci aşamada; hayvan hakları, hayvanların çektikleri eziyetler ve hayvanlara yapılan yanlış davranışların neler olduğu ile ilgili duyarlılık oluşturmak için Hayvanları Koruma Federasyonu İl Temsilcileri ile irtibata geçerek okulumuzda bilgilendirme amaçlı ilkokul, ortaokul ve lise gruplarını da kapsayacak şekilde seminer çalışması yapılacaktır. Üçüncü aşamada; kermesten toplanan maddi yardımlar ile sokak -barınak hayvanları için mama alınacak ve Çankaya Mühye Köyü hayvan barınağı ziyaret edilerek, mama bağışı yapılacaktır. Dördüncü aşamada; okulumuzda gönüllü öğrencilerimiz ile sokak köşelerine sokak hayvanları için su ve mama koyulacaktır. Beşinci aşamada; kış aylarında rahat etmeleri amacıyla sokak kedileri için öğrencilerimiz ile kedi evleri yapılacaktır.

PROJE AŞAMALARI VE SÜRELERİ:

1.AŞAMA: Hayvanlara Destek Olup Hayat Verin

(15.10.2019-29.10.2019)

2.AŞAMA: Bizim Kadar “Yaşam Hakkına” Sahipler

(30.10.2019-08.11.2019)

3.AŞAMA: Onlar Bize Emanet

(08.11.2019-15.11.2019)

4.AŞAMA: Bir Hayat Kurtarmaya Sen De Var Mısın?

(25.11.2019-28.02.2020)

5.AŞAMA: Soğukta Yardıma Muhtaç Birileri Var!

(25.11.2019-28.02.2020)

PROJEYİ GERÇEKLEŞTİREN ÖĞRETMENLER

Pınar SERTKAYA

Cansu KOÇ

 

2. Aşama

“Onlar Bize Emanet Projesi” kapsamında bir konu bir konuk programımız gerçekleştirildi. Okulumuzun tüm kademeleri için gerçekleştirilen bilgilendirme programına Kavacık Özel Kliniği Hekimi Özge AVŞAR gelerek, öğrencilerimize hayvan hakları, yaralı bir hayvana nasıl müdahale edileceği, hayvanlara yapılan eziyet ve işkenceler, onların da bir canlı olduğu ve nasıl yardım edilebileceği konularında bilgiler vermiştir. Ayrıca veterinerlik mesleği hakkında da bilgi vererek meslek tanıtımı yapmıştır. Öğrencilerimiz ilgiyle takip ettikleri programa sorular sorarak katılmışlardır. Program sonunda da sevimli Duman’ı sevmişlerdir.

3. Aşama

“Onlar Bize Emanet ” başlığı altında okulumuz öğretmenlerinden Cansu Koç ve Pınar Sertkaya sorumluluğunda ki projemizin barınak ziyareti aşamasını tamamlamış bulunuyoruz.Hazırladığımız projede amacımız toplumda farkındalık yaratmak, çocuklarımıza hayvan sevgisini aşılamak ve sokak hayvanlarina yardim etmektir.Bu hafta adresimiz Çankaya Hayvan Barinaği idi.Barınaktaki Can dostlarımiz için mama yardımımızı yaptık ve onları besledik. Barınakta kalan hayvanlarla yakından ilgilenen öğrencilerimiz de onları doyasıya sevme fırsatı da buldu.Hasta ve yaralı sokak hayvanlarının nasıl tedavi edildiğini öğrenen öğrencilerimiz hayvan dostlarımıza daha fazla yardım etmek istediklerini belirttiler.Ayrica bu ziyaretimizin sadece bizi değil, ilgiye ve sevgiye muhtaç olan hayvan dostlarımızı da mutlu ettiğini gördüler.Projemiz süresince desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ederiz ?