Yükleniyor...

TÜRKÜLERLE İLETİŞİM

Meltem Koleji » Projelerimiz » TÜRKÜLERLE İLETİŞİM

“Türkülerimizi yeni nesille buluşturduk. Türkülerimizi bize armağan eden âşık ve abdallarımızın bizi biz yapan değerlerden olduğunu anlattık. Meltemli olmanın farkını yüzyıllarca “biz” olmayı anlatan âşık ve abdallarımızı anlayarak ortaya koyduk. Ve dedik ki türkülerle iletişim gönülden gönüle giden en anlamlı iletişim yoludur. Bu yol bizler var oldukça her daim aydınlık ve açık olacak.”
Projenin Adı: Türkülerle İletişim, Âşıklık ve Abdallık Geleneği
Projenin Amacı: Yayın ve İletişim Kulübü öğretmenleri olarak milli-manevi değerlerimizin bir parçası olan âşıklar ve abdallarımızı, onların iletişimdeki yerini vurgulayarak hatırlatmak, tanımayanlara tanıtmak, unutulmamaları gerektiğini onların dilinden bir kez daha anlatmak istedik.Türkülerle İletişim, Âşıklık ve Abdallık Geleneği Projesi yeni neslin bu geleneği bilip, sevip, sürdürmesi amacıyla yapılmıştır.
Projenin Aşamaları:
1.Aşama: Kulüp üyelerine içinde türkülerin, âşıkların ve abdalların olduğu bir proje tasarlama görevinin verilmesi.
2.Aşama: Kulüp üyelerinin konuyla ilgili araştırmalarının derlenmesi, projenin bir program şeklinde sunulmasına karar verilmesi, projenin adlandırılması.
3. Aşama: Program görevlendirilmelerinin yapılması, tarih belirlenmesi, hazırlıklara başlanılması, afişlerle duyuruların yapılması.
4.Aşama: Projenin öğrencilerin tümüne bir program şeklinde sunulması.
Projenin Sonucu: Milli-manevi değerlerimizin bir parçası olan türkülerin,âşık ve abdallarımızın iletişimdeki yeri vurgulanmış, âşıklarımız ve abdallarımız tanımayanlara tanıtılmış, unutulanlara hatırlatılarak kültürümüzdeki önemi yeniden gün yüzüne çıkarılmış, nesiller boyu aktarılması için önemli bir adım atılmıştır.