Yükleniyor...

TÜRK Dehası TÜRKÇE Sevdalısı Oktay SİNANOĞLU

Meltem Koleji » TÜRK Dehası TÜRKÇE Sevdalısı Oktay SİNANOĞLU

Ölümünün 2. Yılında TÜRK Dehası TÜRKÇE Sevdalısı

Prof. Dr. Oktay SİNANOĞLU’nu Andık.

Gençler,Oktay Sinanoğlu
“Maddiyat ile maneviyatı dengeleyin. Formulünüz “bilim” + “gönül” dür. Bu iki kanadın biri eksik olursa ne kendinize ne de insanlığa hayrınız dokunur.”
Prof. Dr. Oktay SİNANOĞLU

 

 

PROJENİN ADI:BİLİM+GÖNÜL İNSANI OKTAY SİNANOĞLU

PROJENİN AMACI:Yaptığı bilimsel çalışmalarla ve duruşuyla ülkesini en iyi şekilde temsil etmiş, dünyada adını en genç profesör olarak duyurmuş “Türk Aynştaynı” Prof.Dr. Oktay Sinanoğlu’nu 2.vefat yıldönümünde Kültür-Edebiyat ve Bilim-Fen Kulübü olarak okulumuz bünyesinde çalışmalar yaparak hatırlamak ve hatırlatmaktır.

PROJENİN AŞAMALARI:

1.Aşama: 11.sınıf öğrencileriyle Prof.Dr.Oktay Sinanoğlu’nun “Bye Bye Türkçe” adlı kitabının okunması.

 

2.Aşama: Prof.Dr.Oktay Sinanoğlu’nun Türk dili ile ilgili görüşlerini içeren afiş-poster çalışmalarının yapılması.

 

3.Aşama: “Bilim+Gönül İnsanı” konulu tanıtım videosunun hazırlanması.

4.Aşama: Afiş-poster çalışmalarının okulumuzda sergilenmesi

[wpbgallery id=11857]

PROJENİN SONUCU:
“Türkçe olmadan Türkiye olmaz” ifadesiyle dil-kültür bağını kuvvetlendirmeye kendini adamış, Türkiye’de bilimin Türkçe olması gerektiğini savunarak Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün bilime verdiği öneme sahip çıkan nam-ı değer “Türk Aynştaynı” Oktay Sinanoğlu’nu hatırlamak, hatırlatmak ve örnek almak her Türk gencinin vazifelerinden biridir.

Bu amaçla yaptığımız proje çalışmasıyla değerli bilim insanımızı tanımayı ve tanıtmayı hedefledik. Türk Aynştaynı Prof.Dr.Oktay Sinanoğlu’nun “Bye Bye Türkçe” adlı eserinden yola çıkarak Türkçe’ye niçin önem verilmesi gerektiğini daha iyi anladık. Dilimize karşı daha hassas olmamızın gerekçelerini tespit ederek dilimiz konusunda farkındalık oluşturmaya çalıştık. Öğrencilerimizin ortaya koyduğu bu çalışmalar Sinanoğlu’nun vefatının 2.yıldönümünde iki hafta boyunca okulumuzda sergilenecektir. Emeği geçen öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.